Vo všeobecnosti ozonoterapia je liečebná metóda, ktorá využíva vlastnosti
ozónu. Ozón má v menších koncentráciách a kontrolovaných dávkach výrazné
terapeutické efekty, čo je jedným z hlavných dôvodov využitia ozonoterapie v medicínskej praxi. Molekula ozónu je zdrojom značnej energie. Zúčastňuje sa na metabolických procesoch
priamo v bunke.
Ozonoterapia sa uplatňuje ako metóda prvej voľby v liečbe hernií lumbálnych diskov. Pri zlyhaní adekvátnej konzervatívnej liečby sa pred rozhodnutím o invazívnej chirurgickej liečbe navrhuje aj táto terapeutická metóda. Používa sa tiež ako alternatíva v prípade, že je chirurgická liečba kontraindikovaná.
Ozonoterapia pri herniách lumbálnych diskov sa vykonáva injekčne pod
CT kontrolou periradikulárne - ozón sa
podáva priamo ku nervovému koreňu, menej často pod
RTG kontrolou, kedy sa ozón nepodáva priamo k
nervovemu koreňu (pracoviská, poskytujúce ozonoterapiu môžu voliť niektorú z nasledovných techník: ozono-nukleolýza intradiskálnou, foraminálnou alebo
paravertebrálnou technikou).
Ozón uvoľňuje v platničke vodu z jadra buniek, čím dôjde k zmenšeniu jej objemu.
To má za následok uvoľnenie tlaku na nervový koreň. Ozón má zároveň v mieste aplikácie protizápalový účinok
a tlmí bolesť.
Na výrobu ozónu sa používa výhradne medicínsky kyslík s atestom kvality. Prístrojové zariadenie – ozónový generátor vyrobí zmes kyslík - ozón (O2 + O3) v bezpečnej koncentrácii (10-30 µg/ml) a dávke. Molekula ozónu je nestabilná a preto sa ozón musí vyrábať v čase jeho použitia.
Ozonoterapia je v neurológii indikovaná pacientom u nasledovných zdravotných ťažkostí:
1 . s klinickými prejavmi :
V neurológii sa ozonoterepia využíva na:
U pacientov s veľkým neurologickým deficitom, s EMG známkami neurogénnej lézie a/alebo denervácie, u pacientov s voľnými fragmentami herniovaného disku (časť vyklenutej platničky je uvoľnená do spinálneho kanála, kde sa voľne pohybuje) ozonotrapia nie je vhodný liečebný postup.
Ozón má využitie aj v iných medicínskych odboroch,
v internej medicíne:
U vyššiespomenutých zdravotných ťažkostí sa ozón aplikuje do organizmu neinvazívne: rektálne, vaginálne, perorálne, transdermálne, inhalačne a formou výplachu a to v plynovej forme, formou roztoku na báze vody – ozonizovaná voda, či v olejovej forme – ozonizovaný olej.
Video : Ozónová diskektómia u herniácie disku |
Ozón sa využíva aj na invazívnejšie spôsoby liečby - na veľkú autohematoterapiu, malú autohematoterapiu, aplikácie intraartikulárne, paravertebrálne. Jedná sa o špecializované výkony, pracoviská na Slovensku ich bežne nevykonávajú.
Ozonoterapiu môžu indikovať lekári špecialisti : neurológ, algeziológ, rehabilitačný lekár, ortopéd.
Aplikácia ozónu pri herniách lumbálnych si nevyžaduje hospitalizáciu. Prebieha v ľahu pacienta na chrbte, ozón sa aplikuje injekčne, miesto vpichu sa ošetruje lokálnym anestetikom. Celý proces sa zaznamenáva na monitore CT zariadenia. Zobrazovacia technika umožňuje presnú identifikáciu problémového miesta a kontrolu samotného výkonu, ktorý trvá približne 20 min. Po ňom je pacient, približne 15 minút, sledovaný na rádiodiagnostickom oddelení, kde samotný výkon prebieha. Pacientovi sa po zákroku odporúča celodenný kľúd. Je vhodné, aby ho doprevádzala sprievodná osoba, nemal by šoferovať ani cestovať hromadnou dopravou. Špeciálna príprava nie je nutná.
Pacient musí mať so sebou:
Použitie ozónu je kontraindikované v nasledovných prípadoch:
Doporučuje sa:
V spojení ozonoterapie s klasickými liečebnými metódami je zaznamenaná vysoká úspešnosť liečby a pritom je ekonomicky nenáročná - samotný výkon (punkcia pod CT kontrolou) pre indikovaných pacientov je hradený zo zdrojov verejného poistenia. Doplatok pre pacienta sa môže rádovo pohybovať niekoľko desiatok EUR za jednu aplikáciu a odráža náklady poskytovateľa na zabezpečenie prístrojového vybavenia, ktoré ozón produkuje a na použitý materiál.
Komplikácie aplikácie ozónu vo všeobecnosti a tiež pri herniách lumbálnych diskov sú vzácne. Môže dôjsť ku zakrvácaniu v mieste vpichu, podráždeniu nervového koreňa, vagové reakcie – potenie, hypotenzia, zmeny srdcovej činnosti, ktoré sú prechodné. Ozonoterapia teda predstavuje pre pacienta bezpečný liečebný výkon
Navštívte záložku Pracoviská na www.zodiag.sk |
---|
Vyhľadanie pracoviska pre Typ vyšetrení: Intervenčné metódy v rádiológii. |
---|
Do kolonky Typ vyšetrenia vyberte z predvoľby Intervenčné metódy v rádiológii a stlačte tlačítko
Vyhľadaj pracoviská v databáze.
Ak neobmedzíte voľbu ďaľšími možnosťami filtrácie budú vyhľadané všetky pracoviská v databáze pre tento typ vyšetrení. |
Vyhľadanie pracoviska podľa názvu konkrétneho vyšetrenia. |
---|
Zadajte jeho názov
priamo do kolonky Názov vyšetrenia. Ak si nie ste istí, ku ktorej diagnostickej metóde sa vzťahuje, nechajte kolonku Typ vyšetrenia voľnú. Pre výber vyšetrenia môžu poslúžiť aj Názvy výkonov v Rozšírených možnostiach ak je zvolený typ vyšetrenia: Intervenčné metódy v rádiológii v kolonke Typ vyšetrenia. |
Vopred ďakujeme za pripomienky, postrehy a zdieľanie vašich názorov. Po zanechaní e-mailovej adresy vám odpovieme na vaše otázky.