Správne diagnostikovanie ochorenia je stále najväčšou výzvou každého lekára. Dnes sú im v mnohom nápomocné aj moderné technológie, ktoré vedia častokrát odhaliť príčinu ochorenia, ktorá je inak bežnými diagnostickými postupmi nedostupná, alebo neviditeľná. Diagnostické zobrazovanie sa za posledné desaťročia vyvinulo do vysoko špecializovanej medicínskej disciplíny. Okrem klasických postupov röntgenologických vyšetrení dnes lekárom v ich snahe o včasné a presné stanovenie diagnózy pomáha aj výpočtová tomografia (CT), zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MR), ultrazvuk (sonografia) a metódy nukleárnej medicíny. O špecifikách a výhodách jednotlivých zobrazovacích metódach sme sa porozprávali s doc. MUDr. Víťazoslavom Belanom, PhD.
V uplynulých 20 rokoch zavedenie CT a MR do klinickej praxe znamenalo jeden z najvýraznejších pokrokov v medicíne. Pre bežných pacientov to znamenalo „ísť do krátkeho tunela ( CT) alebo dlhšieho tunela (MR)“. Dnes i na Slovensku v určitých oblastiach diagnostiku a sledovanie ochorenia bez uvedených vyšetrení si nemožno predstaviť. Napr. neurologické ochorenia: je bežnou praxou takmer okamžité vyšetrenie na CT pri úrazoch hlavy, operácia mozgu sa bez predchádzajúceho MR prakticky nevykonáva . Je na škodu veci,že mnohokrát dostupnosť uvedených vyšetrení nechápu poisťovne, ktoré si myslia, že rozvoj týchto diagnostických postupov je vyhadzovanie peňazí.
Dnes sa otvárajú nové zobrazovacie postupy, ktoré sa označujú ako molekulárne zobrazovanie - príkladom je PET (pozitronová emisná tomografia), ktorá nielen poskytuje obrazové informácie, ale informácia napríklad o metabolizme cukru, ktorý je niekoľkokrát zvýšený v zhubnom nádorovom ložisku. A často sa spája s kvalitnými CT alebo MR obrazmi (PET CT a najnovšie PET MR).
Uvediem jeden príklad: v roku 1982 sa otvorilo na Slovensku prvé CT pracovisko na Kramároch v Bratislave. O rok neskôr sa počet neurochirurgických operácii na Kramároch zvýšil o 100%.
Dovtedy informácie o pomeroch v mozgu boli zväčša nepriame : zobrazovali sa cievy prípadne vzduch v mozgových komorách a podľa ich odtlačenia sa usudzovalo čo sa deje v mozgovom tkanive. Obe metódy boli pre pacientov nepríjemné, invazívne a poskytovali zväčša len nepriame údaje. Dnes za 5 až 30 min je zobrazený mozog nielen v jednej rovine. Rozvoj zobrazovania v medicíne bol aj je taký prudký aký je rozvoj počítačovej a digitálnej techniky...
Napr. dnes vyšetrenie srdcových ciev je možné pomocou CT dosiahnuť neinvazívne, ambulantne s dávkou žiarenia, ktorá je menšia ako je max. prípustná dávka pre obyvateľa a je niekoľkokrát menšia ako dávka počas transkontinentálneho letu.
Medzi rádiológmi sa traduje príhoda z Anglicka, kde na začiatku rozvoja CT boli obyvatelia menšieho mesta nešťastní, že Národná zdravotná služba neprevádzkovala CT v ich nemocnici, preto z vlastných peňazí zakúpili CT a rok ho prevádzkovalo. Zistilo sa, že prevádzkovanie CT okrem medicínskeho prínosu bolo aj ekonomické - investovaná 1 libra priniesla úsporu 2 libry. Toto by si mali uvedomiť i poisťovne na Slovensku a poučiť sa z histórie...
Vopred ďakujeme za pripomienky, postrehy a zdieľanie vašich názorov. Po zanechaní e-mailovej adresy vám odpovieme na vaše otázky.