topbar
Únave z letných horúčav sa dá vyhnúť aj správnym stravovaním.
Oslávte Deň matiek v EXPRESKE špeciálnym kruhovým cvičením len pre ženy
Jarná očista tela začína správnym stravovaním a pohybom
Potraviny Norbi Update bez pridaných cukrov podporujú trend zdravého stravovania tak pre rodiny s deťmi, ako aj pre ľudí trpicimi civilizačnými ochoreniami. Zvlášt v lete sú vhodnou kombináciou k čerstvej zelenine a ovociu.  
V Expreske si oddýchnete od starostí a rodinných povinností, načerpáte pozitívnu energiu a novú silu do života spolu s ostatnými mamičkami.  
Očistite si telo od škodlivých zložiek potravín so stravovacím systémom Norbi Update  
Seriál Medializátor

Železničná nemocnica s poliklinikou v Bratislave s trojročnými skúsenosťami s ozonoterapiou.

14.Jún.2012  Text: © zobrazovacia-diagnostika.sk

Bolesť krížov je tak častý zdravotný problém, že existuje asi len pár šťastlivcov, ktorí ju ešte nezažili. Vyskočená platnička - hernia lumbálnych diskov je jedna z hlavných príčin bolestí chrbtice v driekovej oblasti, ľudovo v oblasti „krížov“).

Platnička (intervertebrálny disk)
je lamela medzi dvoma stavcami tvorená väzivovou chrupavkou, ktorá postupne po obvode prechádza do hustého fibrózneho tkaniva.
Má vysoký obsah vody. Jej úloha je uľahčovať pohyb chrbtice, tlmiť nárazy z pohybov a zabraňovať odieraniu sa dvoch susedných stavcov.

Hernia – vyklenutie alebo až prietrž disku je spôsobená degenerativymi zmenami platničky z rôznych príčin. Medzi tie neovplyvniteľné patrí vek, vplyvom veku platnička stráca obsah vody, stáva sa menej pružnou, funkcia tlmiča sa progresívne zhoršuje. Kombinácia deformovanej platničky a niektorých iných ochorení, ktoré sa prejavujú práve degeneratívnymi zmenami na chrbtici, je častým zdrojom bolestí lokalizovaných v oblasti chrbta, ktoré vyžarujú do dolných končatín. To, čo môžeme ovplyvniť sami je miera zaťažovania chrbtice, minimalizácia rizík úrazov, držanie tela.

Skúsenosti s ozonoterapiou, dostupnou na niekoľkých slovenských pracoviskách potvrdili ozonoterapiu ako úspešnú liečebnú metódu na riešenie bolestivých neurologických ťažkostí chrbtice. Železničná nemocnica s poliklinikou v Bratislave disponuje komplexným pracoviskom od diagnostiky až po samotný liečebný zákrok a tiež fyziatricko-rehabilitačnými oddelením. Na začiatku pátrania po príčinách bolesti v oblasti chrbta s podozrením na degeneratívne zmeny platničiek stojí niektorá z neurologických ambulancií a napájajúce sa neurologické oddelenie, ktoré sa venuje presne problematike ochorení pohybového aparátu, osobitne chrbtice. Samotný diagnostický a liečebný výkon sa vykonáva na rádiodiagnostickom oddelení.

Primárka MUDr. Beata Dimová, ktorá vedie rádiodiagnostické oddelenie, odpovedala na otázky, ktoré si bežne kladú pacienti so spomínaným typom zdravotných ťažkostí.

Prečo ste sa rozhodli zaradiť do zdravotníckych služieb práve toto liečebné riešenie?

K tomuto rozhodnutiu nás „donútili“ pacienti. Pred niekoľkými rokmi na naše oddelenie začali volať a osobne prichádzať pacienti, ktorí sa na ozonoterapiu pýtali. Vedeli sme, že sú na Slovensku pracoviská, ktoré sa ozonoterapii venujú a po konzultácii s vtedajším vedením našej nemocnice s poliklinikou sme sa rozhodli vyhovieť požiadavkám našich pacientov. Bol zakúpený prístroj na výrobu ozónu a keďže máme vo svojom tíme skúseného radiodiagnostika, ktorý sa už dlho venuje invazívnej radiológii, mohli sme s ozonoterapiou začať.

Koľko aplikácií je potrebných, aby sa dosiahol citeľný liečebný efekt?

Je to veľmi individuálne. Niekedy stačia 2-3 aplikácie ozónu, inokedy sa želaný efekt dostaví až po 4-tej aplikácii, no väčšinou až samotný pacient je schopný posúdiť, či mu ozonoterapia pomohla a po konzultácii s indikujúcim lekárom s ozonoterapiou pokračuje alebo končí. Sú pacienti, ktorí nechcú absolvovať operáciu a chodia na ozonoterapiu vždy, keď sa im platnička znova „ozve“. Ale sú samozrejme prípady, keď ozonoterapia nepomôže a vtedy sa žiaľ operačnému zákroku vyhnúť nedá.

Ako dlho pretrváva efekt po ukončení liečby? Do akej miery môžu pacienti viesť bežný život, na ktorý boli zvyknutí predtým? Je potrebná alebo nevyhnutná rehabilitácia?

Veľa závisí od toho aký veľký je neurologický deficit, čo znamená aké výrazné boli príznaky pri vyklenutí platničky- čím sú tieto príznaky silnejšie, tým je jednorazový efekt ozonoterapie menší a preto treba tento liečebný zákrok opakovať viackrát. U pacientov s menším neurologickým deficitom alebo u mladších pacientov, ktorí nemajú degeneratívne zmeny na stavcoch, je liečebný efekt zjavný už po prvej aplikácii ozónu a výdrži oveľa dlhšie. Ale mali sme aj pacientov, u ktorých sme nepredpokladali výraznejší efekt po prvej aplikácii ozónu, avšak na druhu aplikáciu prišli v lepšom stave, s ústupom bolesti.

Po ozonoterapii pacienti môžu viesť bežný život natoľko, nakoľko im to dovolí ich zdravotný stav, určite neodporúčame žiadne posilňovanie, cvičenie, ktoré zaťažuje chrbticu. Všetko musia konzultovať so svojim ošetrujúcim a ozonoterapiu indikujúcim lekárom, nemôžu sami rozhodovať o rehabilitácii, ktorá je niekedy nevyhnutná.

Môže ozonoterapia úplne odstrániť potrebu operačného zákroku?
Áno, môže, ale opakujem -všetko závisí od neurologického nálezu a od ťažkosti pacienta.
Dá sa kombinovať operačný zákrok aj ozonoterapia na urýchlenie pooperačného hojenia?
Nie, pooperačná ozonoterapia sa neodporúča.
Aké sú čakacie doby na tento diagnosticko-liečebný výkon?
V priemere 2-4 týždne, ale vieme sa prispôsobiť ak sa jedná o pacienta so silnou bolesťou.
Aká je cena ozonoterapie na vašom pracovisku?
Za prvú aplikáciu ozónu pacient dopláca 40 Eur, za druhú aplikáciu 35 Eur a za každú ďalšiu 30 Eur.
Je možné si nechať skontrolovať stav chrbtice aj preventívne? Je hradené poisťovňou?

Preventívne RTG alebo CT vyšetrenie chrbtice nie je možné. Nakoľko sa jedná o vyšetrenie, pri ktorom sa využíva röntgenové žiarenie tieto vyšetrenia musia byť indikované lekárom a CT vyšetrenie lekárom špecialistom.

K RTG vyšetreniam skeletu, ktoré pacient môže absolvovať preventívne, patrí osteodenzitometria, štandardne sa vyšetruje oblasť chrbtice, zápästia a stehennej kosti. Je to vyšetrenie určené pre diagnostiku osteoporózy, ktorá je nazyvaná "tichým zlodejom kostí". Toto vyšetrenie by mala absolvovať každá žena v menopauzálnom a postmenopauzálnom období a tiež rizikové skupiny pacientov, u ktorých je predpoklad osteoporotických zmien alebo výskyt patologických fraktúr. Denzitometrické vyšetrenie indikujú lekári presne určených špecializácii - v takomto prípade je vyšetrenie hradené zdravotnými poisťovňami, ostatní záujemcovia môžu denzitometrické vyšetrenie absolvovať ako samoplátcovia. Na našom RTG oddelení pre samoplatcov cena za ostedonzitometriu je 132,80 Eur.

Používate aplikáciu ozónu vo vašom zdravotníckom zariadení aj na iné ošetrenia?
Musím konštatovať, že nie, čo má veľmi mrzí, lebo využitie ozónu je veľmi široké, napríklad v internej medicíne, v chirurgii, v stomatológii, v gynekológii.
 
Perex Image
17.Mar.2018 Author nameTlačová správa
Viac informácií, viac vedomostí, viac skúseností v 59 špecializovaných pracoviskách je koncept zdravotnej starostlivosti pre pacientov so zriedkavými ochoreniami a šanca sa rýchlejšie dostať
k stanoveniu správnej diagnózy. bullet Celý članok
 
Perex Image
14.Mar.2015 Author nameTlačová správa
Novovzniknutý projekt BIOMEDIRES (centrum excelentného biomedicínskeho výskumu), iniciovaný slovenskou stranou, spojí domácich a zhraničných vedcov zvučných mien. bullet Celý članok
 
Perex Image
20.Jún.2013 Author nameCopyright © TASR 2013
Nový informačný portál - prvý z krokov projektu Prekroč svoj čas. bullet Celý članok
 
Perex Image
09.Jún.2013 Author nameCopyright © TASR 2013
Špecializované odborné pracovisko poskytuje od 7.júna 2013 komplexnú starostlivosť o pacientky s ochorením prsníka s digitálnym mamografom, ktorý patrí k svetovej špičke. bullet Celý članok
 
Perex Image
18.Máj.2013 Author nameCopyright © TASR 2013
Košická Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) úspešne zaviedla do praxe novú život zachraňujúcu metódu odstraňovania krvných zrazenín z mozgových ciev. V súčasnosti túto liečbu cievnej mozgovej príhody vykonáva ako jediná na Slovensku. bullet Celý članok
 
Perex Image
18.Máj.2013 Author nameCopyright © TASR 2013
Nemocničné oddelenie otorinolaryngológie (ORL) DFN Košice získalo darom prístroj GSI Audera - systém 9711, ktorý umožňuje odhaliť vážne poruchy sluchu u detí do troch rokov. bullet Celý članok
 
Perex Image
16.Apr.2013 Author nameText: © zobrazovacia-diagnostika.sk
Prvé podujatie svojho druhu na Slovensku s česko - slovenským tímom špičkových očných chirurgov. bullet Celý članok
 
Perex Image
17.Júl.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Nový digitálny mamograf umožňuje zvýšiť kvalitu vyšetrenia prsníka a tiež skrátiť čakacie doby pre pacientky. bullet Celý članok
 
Perex Image
05.Júl.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Do užívania bol uvedený vysokokvalitný CT prístroj, v súčasnosti jeden z najmodernejších na trhu. bullet Celý članok
 
Perex Image
23.Máj.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre pacientov nemocnice sa tak dostalo na vyššiu kvalitatívnu úroveň. bullet Celý članok
 
Perex Image
02.Máj.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Cieľom nového prístupu je monitorovať a včas identifikovať zdravotný stav pacientov čakajúcich v čakárni na vyšetrenie. bullet Celý članok
 
Perex Image
27.Apr.2012 Author nameTlačová informácia
Počas Európskeho dňa melanómu (14.5.2012) si nenechajte ujsť príležitosť a absolvujte preventívne vyšetrenie znamienok v dermatovenerologických ambulanciách po celom Slovensku! bullet Celý članok
 
Perex Image
20.Apr.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Centrum pre vertigo poskytuje zdravotnícku starostlivosť pre pacientov trpiacich závratmi od marca minulého roka a videonystagmograf, doplnený novým prídavným modulom tak umožní realizovať vyššiu kvalitu diagnostiky ako aj včasné nasadenie adekvátnej liečby. bullet Celý članok
 
Perex Image
14.Apr.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Farebná brožúra s názvom "Naozaj dôležité informácie pre ženu..." prináša komplexné informácie o gynekologických prehliadkach a zahŕňa najnovšie poznatky lekárov. bullet Celý članok
 
Perex Image
06.Apr.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Na Slovensku prvé novozriadené Centrum pre pľúcnu artériovú hypertenziu v bratislavskom Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb vykonáva svoju činnosť pri Oddelení zlyhávania a transplantácie srdca od začiatku roka 2012. bullet Celý članok
 
Perex Image
28.Mar.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Spánkové laboratórium Neurologickej kliniky košickej Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) počas svojej existencie pomohlo vyriešiť problémy so spánkom tisíckam pacientov. bullet Celý članok
 
Perex Image
22.Mar.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Unikátny zákrok lieči rezistentnú hypertenziu trvale a bez liekov. bullet Celý članok
 
Perex Image
18.Mar.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Úspešne zrealizovaná unikátna operácia sivého zákalu a vrodenej anirídie by mala 19-ročnému študentovi navrátiť zrak. bullet Celý članok
 
Perex Image
15.Mar.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Rádiologické oddelenie Kysuckej nemocnice s poliklinikou (KNsP) v Čadci spustilo do prevádzky nový röntgenový systém, ktorý patrí medzi najmodernejšie prístroje v rádiologickej technike. bullet Celý članok
 
Perex Image
10.Mar.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Je zásadne dôležité zvyšovať povedomie o vyšetreniach hrubého čreva a konečníka. Karcinóm týchto častí tela, ktorý je diagnostikovaný včas, je liečiteľný v 90% prípadov. bullet Celý članok
 
Perex Image
01.Mar.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Novozriadené oddelenie robotickej chirurgie je oddnes otvorené v banskobystrickej Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) F.D. Roosevelta. bullet Celý članok
 
Perex Image
27.Feb.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Nový röntgenový ožarovací prístroj nahradil podobný, morálne zastaraný, ktorý používali doteraz už od šesťdesiatych rokov minulého storočia. bullet Celý članok
 
Perex Image
25.Feb.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Po niekoľkoročnom úsilí došlo v Kúpeľoch Vyšné Ružbachy k zriadeniu jediného a prvého Centra komplexnej kardiovaskulárnej rehabilitácie na Slovensku. bullet Celý članok
 
Perex Image
23.Feb.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
V liptovskej nemocnici s poliklinikou uviedli dnes oficiálne do prevádzky v zrekonštruovaných priestoroch starého pavilónu nový centrálny tomograf. bullet Celý članok
 
Perex Image
21.Feb.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
V Poradni zdravia možno bezplatne zistiť svoj telesný a duševný stav. bullet Celý članok
 
Perex Image
21.Feb.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Centrálnym tomografom nahradili donedávna používané technicky zastarané zariadenie, ktoré koncom uplynulého roka definitívne vypovedalo služby. bullet Celý članok
 
Perex Image
22.Jan.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice odo dnes s prístrojom optickej koherentnej tomografie (OCT) najnovšej generácie. bullet Celý članok
 
Perex Image
20.Jan.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Nový prístroj by mal v priebehu tohto roka nahradiť zastaraný mamograf, ktorý používajú vo Vranove nad Topľou už 19 rokov. bullet Celý članok
 
Perex Image
19.Jan.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Do prevádzky budú slávnostne uvedené 24. januára bullet Celý članok
 
Perex Image
19.Jan.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Oveľa kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť bude garantovať Centrum diagnostiky a jednodňovej chirurgie aj nový komplex operačných sál. bullet Celý članok
 
Perex Image
06.Jan.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Pacientom s ochorením aorty pomôže nové Centrum endovaskulárnej liečby ochorení aorty v NÚSCH, ktoré vzniklo pri Oddelení diagnostickej a intervenčnej rádiológie. bullet Celý članok
 
Perex Image
09.Dec.2011 Author nameCopyright © TASR 2011
V Nemocnici s poliklinikou v Revúcej odovzdali 9.decembra do užívania nové rádiodiagnostické prístroje: počítačový tomograf, mamograf a dva röntgenové prístroje. bullet Celý članok
 
Perex Image
05.Dec.2011 Author nameCopyright © TASR 2011
Spoločnosť GE Healthcare (NYSE: GE) na kongrese RSNA 2011 prezentovala Discovery IGS 730, prvý Intervenčný RTG systém navrhnutý tak, aby spájal výhody systémov namontovaných na podlahu aj systémov namontovaných na strop. bullet Celý članok
 
Perex Image
24.Nov.2011 Author nameCopyright © TASR 2011
Bratislava 23. novembra 2011 (TASR) - V bratislavskom Onkologickom ústave sv. Alžbety sa uskutočnili dve zriedkavé laparoskopické resekcie pečene, ktoré vykonal Valentin Sojar zo slovinskej Kliniky abdominálnej chirurgie Univerzitného klinického centra v Ľubľane. bullet Celý članok
 
Perex Image
18.Nov.2011 Author nameCopyright © TASR 2011
Košice 18. novembra 2011 (TASR) – Feochromocytóm je názov nádoru nadobličiek, ktorý sa síce vyskytuje zriedkavo, ale svojimi následkami môže ohroziť pacienta na živote. bullet Celý članok
 
Perex Image
18.Nov.2011 Author nameCopyright © TASR 2011
Pacienti spádového územia FNsP Skalica,a.s. môžu odteraz využívať služby zrekonštruovaného rádiodiagnostického oddelenia . Za 3,5 milióna EUR v ňom okrem modernejšieho mamografu, CT prístroja a röntgenového zariadenia pribudlo aj pracovisko magnetickej rezonancie... bullet Celý članok
 
Perex Image
06.Apr.2011 Author nameCopyright © TASR 2011
Implantácia defibrilátora, s ktorým je možné absolvovať vyšetrenie magnetickou rezonanciou prebehla prvýkrát na svete
vo viacerých európskych nemocniciach a tiež aj vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb, a.s. (VÚSCH) v Košiciach. bullet Celý članok
 
bullet
17.03.2018 13:30
Tlačová správa
Diagnostika zriedkavého ochorenia –
náročné a zdĺhavé, pomôžu expertízne pracoviská.
Slovensko má národný zoznam pracovísk
pre zriedkavé choroby.   Viac informácií
bullet
14.03.2015 17:40
Tlačová správa
Workshopom BIOMEDIRES odštartovala spolupráca slovenských a zahraničných vedcov v biomedicínskom výskume.
Novovzniknutý projekt BIOMEDIRES, iniciovaný slovenskou stranou, spojí domácich a zhraničných vedcov zvučných mien.   Viac informácií
Tlačová informácia

Vopred ďakujeme za pripomienky, postrehy a zdieľanie vašich názorov. Po zanechaní e-mailovej adresy vám odpovieme na vaše otázky.