topbar
Únave z letných horúčav sa dá vyhnúť aj správnym stravovaním.
Oslávte Deň matiek v EXPRESKE špeciálnym kruhovým cvičením len pre ženy
Jarná očista tela začína správnym stravovaním a pohybom
Potraviny Norbi Update bez pridaných cukrov podporujú trend zdravého stravovania tak pre rodiny s deťmi, ako aj pre ľudí trpicimi civilizačnými ochoreniami. Zvlášt v lete sú vhodnou kombináciou k čerstvej zelenine a ovociu.  
V Expreske si oddýchnete od starostí a rodinných povinností, načerpáte pozitívnu energiu a novú silu do života spolu s ostatnými mamičkami.  
Očistite si telo od škodlivých zložiek potravín so stravovacím systémom Norbi Update  
Seriál Medializátor

„One-day Live Surgery“ v Centre mikrochirurgie oka (CMO) Bratislava.

16.Apr.2013  Text: © zobrazovacia-diagnostika.sk

Operácie oka bez pobytu v nemocnici nemali kedysi oporu v zákone. Dnes sa vykonávajú ako na bežiacom páse. Akákoľvek operácia očí si v minulosti vyžadovala hospitalizáciu pacienta. Dnes je pobyt pacienta v nemocnici po očnom zákroku skôr raritou ako pravidlom, väčšinu pokrýva jednodňová chirurgia.

Až do roku 2004 zariadenia jednodňovej zdravotnej starostlivosti naša legislatíva vôbec nepoznala a prvé pracoviská existovali tak trochu „mimo zákon“. Po roku 2004 sa pracoviská, na ktorých sa vykonávajú operácie v rôznych medicínskych odboroch bez hospitalizácie pacienta stali postupne štandardom. Lídrom jednodňovej očnej chirurgie na Slovensku je Centrum mikrochirurgie oka (CMO), ktoré získalo ako prvé pracovisko na Slovensku povolenie na vykonávanie operácií v režime jednodňovej zdravotnej starostlivosti od Ministerstva zdravotníctva už v roku 1999.

V Bratislave operoval aj český rekordér
Bratislava v piatok hostila špičkových českých a slovenských očných lekárov, ktorých cieľom bolo priblížiť celú paletu zákrokov jednodňovej mikrochirurgie oka. Oční špecialisti priamo pred očami prítomných vykonali 6 rôznych operácií. Každý z operujúcich lekárov má pritom za sebou tisícky zákrokov. Absolútnym rekordérom bol hosťujúci lekár Centra mikrochirurgie oka MUDr. Lubomír Továrek, ktorý doposiaľ vykonal viac ako 20-tisíc operácií sivého zákalu oka. Opakovane bol ocenený ako jeden z najviac operujúcich českých očných chirurgov.

Zákrok je nebolestivý
Ak vám váš očný lekár odporúča jeden z nasledujúcich zákrokov: sivý zákal s implantáciou rôznych typov šošoviek, keratoplastiku, laserovú operáciu, či implantáciu myoringu, môžete byť pokojný. Takúto operáciu „vybavíte“ v priebehu jedného dňa. „Samotný výkon niekedy trvá len niekoľko desiatok sekúnd. Pri operácii zväčša necítite žiadnu bolesť, pripravte sa však na niekoľkodňovú rekonvalescenciu,“ približuje Eva Vidová, riaditeľka Centra mikrochirurgie oka a predsedníčka Slovenskej asociácie jednodňovej chirurgie.

Nehospitalizovali ani jedného pacienta
Bratislavské CMO je prvým centrom jednodňovej chirurgie oka na Slovensku. Doposiaľ vykonalo už cez 17-tisíc úspešných očných operácií. Týždenne zoperujú priemerne viac ako 40 pacientov. Ani v jednom prípade pritom nebola potrebná hospitalizácia pacienta. „S pobytom v nemocnici sa dnes stretávame už iba v skutočne závažných prípadoch, a to najmä pri nutnosti celkovej anestézy pacienta pri operácii,“ uzatvára Eva Vidová.

Jedinečný zážitok z priameho prenosu operačných zákrokov.
Podujatie „One-day Live Surgery,“ bolo prvým podujatím svojho druhu na Slovensku, na ktorom česko-slovenský tím špičkových očných chirurgov predviedol čo je možné zoperovať vrámci jedného dňa, lepšie povedané poldňa na pracovisku jednodňovej očnej chirurgie. Príležitosť sledovať prácu očného mikrochirurga využila dokonca aj pacientka, ktorá bezprostredne po zákroku, operácii sivého zákalu, prišla medzi pozvaných účastníkov sledovať ďaľšie operácie.

Excimer laserová operácia, metóda LASEC
Prvú zo šiestich operácií, korekciu krátkozrakosti metódou LASEC previedla lekárka CMO Katarína Kornfeld známemu arbiterovi televíznej relácie Nové bývanie a riaditeľovi realitnej kancelárie Martinovi Čapovi. „Okuliare mi prekážali najmä pri behu a po rozhovore s MUDr. Katarínou Kornfeld som sa rozhodol pre excimer laserovú operáciu. Počas zákroku ani po ňom som necítil žiadnu bolesť. Ďakujem celému tímu Centra mikrochirurgie oka za starostlivosť a hladký priebeh operácie“ povedal bezprostredne po skončení zákroku Martin Čapo.

Metóda LASEC, ako ju popisuje Pavel Studený hosťujúci lekár CMO z Prahy a Karlových Varov, je najnovšia operačná metóda na korekciu refrakčných chýb oka. V prvej fáze operácie sa „odhrňuje“ povrchová časť rohovky k jej okraju. Povrchová časť rohovky má hrúbku 50 mikrónov, teda asi jednu desatinu hrúbky celej rohovky. Je to akoby ste zrolovali kúsok celofánu bez porušenia integrity, čo je veľmi dôležité, pretože lamela sa po korekcii zakrivenia rohovky priloží spať. Ďalej nasleduje samotný laserový zákrok.

Centrum vykonáva excimer laserové operácie najmodernejším prístrojom ALLEGRETTO WAVE eye-Q 400Hz. Je to najrýchlejší laserový systém, ktorý má FDA certifikát na všetky typy refrakčných chýb. Ide o veľmi prísny a najdôležitejší certifikát, ktorý môže získať iba výnimočný zdravotnícky prístroj, ktorý v súčasnosti nemá ani jeden z femtosekundových laserov používaných na Slovensku.

Excimer laserové operácie ideálne riešia krátkozrakosť. Podstata operačného zákroku, laserovej ablácie, spočíva v korekcii nesprávneho zakrivenia rohovky laserovým lúčom, ktorý sa spotrebováva v rohovke (časť tkaniva nazývaného stróma, sa pôsobením laserového lúča odparí). Na jednu dioptriu je potrebný úbytok približne 16 mikrónov tkaniva. Jediným limitujúcim faktorom je dostatočná hrúbka rohovky, výhodou prístroja je vysoká rýchlosť a malý úbytok tkaniva. Je možné korigovať aj vysokú krátkozrakosť do hodnoty -12 dioptrií. Zákrok sa ukončuje vložením kontkatnej šošovky, ktorá v oku zostáva spravidla niekoľko dní.

„Metóda LASEC, na rozdiel od klasickej PRK alebo LASIC metódy, je metóda neinvazívna. V pooperačných stavoch je bezpečná a subjektívny pocit pacienta je nepomerne lepší. Pacient počas operácie necíti žiadne bolesti, po odoznení lokálnej anestézie môže pociťovať mierne rezanie, ako keď niečo padne do oka, videnie je veľmi kvalitné a približne po jednom mesiaci je oko úplne stabilizované“, dodáva Pavel Studený.

Chirurgické riešenie ďalekozrakosti je technicky zložitejší výkon, avšak aj ďalekozrakosť a tiež astigmatizmus je možné excimer laserovými operáciami priaznivo ovplyvniť.

Na operáciu sivého zákalu stačí aj 10 minút
Operáciu sivého zákalu, čo je najbežnejšia a najčastejšia operácia na oftalmologických pracoviskách jednodňovej chirurgie, podstúpila v piatok v CMO aj 50 ročná pacientka, ktorá si želala, aby po operácii nemusela používať okuliare ani na čítanie. Operatér Primár Roman Ondrejička, ktorý je podľa vyjadrenia kolegov z operačného tímu jeden z najexcelentných operatérov, operoval sivý zákal u dvoch pacientiek a implantoval v jednom prípade monofokálnu a v druhom prípade multifokálnu vnútroočnú šošovku, ktorá splnila aj spomenuté želanie jednej z pacientiek. U jednej z týchto operácií to bola operácia sivého zákalu s implantáciou vnútroočnej šošovky kombinovaná s chirurgickým riešením (LRI, limbálna relaxačná incízia) na odstránenie astigmatizmu.

Najčastejšie sa implantujú, až v 90 percentách, monofokálne šošovky – je to voľba, ktorá umožňuje pacientovi vidieť do diaľky a videnie do blízka sa rieši predpisom okuliarov. V poslednom období však narastá počet pacienov, ktorí si želajú tzv. prémiové šošovky – multifokálne. Pacienti tak získavajú možnosť vidieť nielen do diaľky ale aj do blízka a na stredné vzdialenosti, čo je vzdialenosť približne od 80 cm do 1, 5 m. Operatér - rekordér Továrek operoval na One-day Live Surgery sivý zákal a implantoval trifokálnu šošovku, ktorá umožňuje videnie do diaľky, do blízka aj na stredné vzdialenosti. Všetky šošovky, vrátane prémiových (najdrahšie sú v cene 600-900 EUR) sú hradené zo zdrojov verejného poistenia v rozmedzí od 110-165 EUR. "Ak však pacient vidí perfektne bez okuliarov do konca života a nepotrebuje okuliare ani na čítanie, asi to stojí za to" snaží sa riaditeľka centra Vidová vysvetliť dôvody zvyšujúceho sa záujmu o prémiové šošovky.

90 percent pacientov prichádza na operáciu sivého zákalu v optimálnom stave, teda vtedy keď je šošovka už dostatočne tvrdá na to, aby sa mechanicky dala dobre deliť na drobné kúsky s čo najmenším množstvom použitia ultrazvukovej energie, ktorá sa na tento účel používa. Operácia sivého zákalu začína malým rezom do šošovkového puzdra, ktorým operatér vytvorí otvor o veľkosti do 2,2 mm a cez neho vytiahne mechanicky nalámanú, respektíve rozdrvenú šošovku z oka von. Ultrazvuková energia zakalenú šošovku rozdrví, emulzifikuje a operatér ju vysaje cez tento drobný rez. „Cieľ je čo najviac chrániť očné tkanivá a teda čo najmenej ich vystaviť energii ultrazvuku. Najlepší operatéri používajú ultrazvuk čo najmenej“, prezrádza lekár, komentujúci práve prebiehajúcu fázu lámania zakalenej šošovky. Ako ďalej vysvetľuje: „na pokročilý sivý zákal, kedy je šošovka extrémne tvrdá je potrebné použiť veľké množstvo ultrazvukovej energie“ a preto odporúča sa rozhodnúť pre operáciu sivého zákalu hneď ako má pacient subjektívne ťažkosti s videním – to je čas, kedy je šošovka v optimálnom stave vhodná na operačný zákrok.

Po odstránení šošovky chýba oku 20 dioptrií. Umelá šošovka sa vloží do toho istého miesta ako šošovka pôvodná. Umelé šošovky vyrobené z akrylátu sa dajú zložiť a takto zložené sa vstrekujú špeciálnym kartridžom, čo je jediný spôsob ako dostať šošovku o veľkosti 6 mm do šošovkového puzdra cez otvor nie väčší než približne 2 mm. Umelá šošovka má tvarovú pamäť a teda v šošovkovom puzdre sa dokáže rozvinúť do pôvodného tvaru a vyplniť ho. Tzv. haptiky na protiľahlých stranách šošovky ju udržujú v centrálnej časti oka.

Video : One-day Live Surgery 12.4.2013: operácia sivého zákalu, MUDr.Ondreička
Loading the player ...

„Implantovaná šošovka sa neskalí, vydrží aj tisíc rokov“ hovorí s trochou nadsadenia komentujúci lekár Pavel Studený. „U časti pacientov sa však vyvinie sekundárna katarakta – šošovkové puzdro môže časom zmatnieť, sfibrotizuje a zakalí sa. Sekundárna katarakta sa štatisticky vyskytuje u 50-10% pacientov“ informuje komentujúci lekár a zároveň dodáva, že práve dôkladné očistenie šoškovkového puzdra je dobrá prevencia pred vyvinutím sa sekundárnej katarakty. Ako udáva riaditeľka Eva Vidová, sekundárna katarakta sa po operáciách v CMO vyskytuje na úrovni siedmych percent.

Celá operácia sa dá previesť v priebehu 5-10 minút a v súčasnosti je to už rutinný, tzv. „high volume“ typ operácie. Pacient po operácii odchádza do domácej starostlivosti, videnie na druhý deň nie je úplne perfektné ale zvyčajne necíti, že by bol pri bežných činnostiach limitovaný samotným zákrokom, čo môže zvádzať k tomu, že pooperačnú starostlivosť podcení, čím v lepšom prípade predĺži pooperačné hojenie, v horšom prípade si môže navodiť pooperačné komplikácie. Na pracovisku CMO operujú druhé oko s odstupom jedného týždňa a po 6 týždňoch v prípade implantácie monofokálnej šošovky predpisujú okuliare do blízka na čítanie.

Zákroky dávajú šancu vidieť ľuďom v každom veku
V režime jednodňovej chirurgie sa vykonávajú aj náročnejšie výkony, ktoré boli donedávna výsadou lôžkových zariadení. Takým výkonom je aj keratoplastika, ktorú v piatok podstúpila 87-ročná pacientka. Táto operácia je pre ňu jedinou šancou prinavrátenia zraku. CMO bolo prvým pracoviskom na Slovensku, kde bol tento typ operácie vykonaný ešte v roku 2008 bez hospitalizácie. „Ročne sa na Slovensku vykoná okolo 120-150 transplantácií rohovky a zručnosť v operáciách, ktoré sa vykonávajú štatisticky menej často sa nedá získať tak rýchlo ako je to pri frekventovanejších operáciách“ približuje situáciu riaditeľka centra Vidová. Do CMO prichádza vykonávať transplantácie rohovky hosťujúci lekár a spolupracovník MUDr. Pavel Studený z Prahy, špecialista na mikrochirurgiu predného segmetnu oka. V piatok pomohol aj toho dňa posledne operovanej pacientke, ktorej implantoval myoringu s CXL (z angl. corneal cross linking) na odstránenie keratokonusu. Keratokonus a všetky ostatné deformácie rohovky sa diagnostikujú pomocou rohovkovej topografie, ktorá sa vykonáva v špecializovaných laserových centrách.

Sivý zákal alebo katarakta je ochorenie oka najčastejšie sa vyskytujúce u státnucej populácie, tzv. senilná katarakta.
Metabolické zmeny v šošovke (šošovka obsahuje bielkoviny v určitej štruktúre, ak stratia svoju pravidelnú štruktúru strácajú aj
svoju priehľadnosť) spôsobia jej zakalenie, čo sa prejavuje zahmleným, neostrým videním najmä do diaľky, zmenou vnímania sýtosti,
odtieňov farieb, zvýšenou citlivosťou na svetlo, ktoré je vnímané ako oslňovanie, sprievodné je zhoršovanie krátkozrakosti, astigmatizmu.
Šedý zákal sa nedá ovlyvniť konzervatívnou liečbou, chirurgický zákrok je však veľmi účinné liečebné riešenie.
keratoplastika – transplantácia rohovky excimer-laserovými operáciami sa upravujú refrakčné chyby oka – krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus (nepravidelné zakrivenie rohovky) implantácia myoringu - plastového krúžku je metóda, ktorou sa stabilizuje a oplošťuje rohovka u ochorenia oka s názvom keratokonus (trvalý proces vykleňovania a stenčovania rohovky, vedúci ku krátkozrakosti a nepravidelnému astigmatizmu, je ťažko korigovateľný okuliarmi) Krátkozrakosť - myopia je refrakčná chyba zraku, pri ktorej sa lúče svetla zbiehajú už pred sietnicou a na sietnici tak nevzniká ostrý obraz, prejavom je zlá viditeľnosť vzdialených predmetov. Rohovka je anatomicky vypuklejšia, jej centrálna časť sa chirurgickým zákrokom oplošťuje, čím sa dosiahne zníženie lomivosti a usmernenie dopadu lúčov priamo na sietnicu. Opakom krátkozrakosti je ďalekozrakosť. astigmatizmus – refrakčná vada oka, nepravidelné zakrivenie rohovky, spôsobujúce neostré videnie, lúče sa nezbiehajú iba v jednom ohnisku ako je to pri normálnej anatómii rohovky/
 
Perex Image
17.Mar.2018 Author nameTlačová správa
Viac informácií, viac vedomostí, viac skúseností v 59 špecializovaných pracoviskách je koncept zdravotnej starostlivosti pre pacientov so zriedkavými ochoreniami a šanca sa rýchlejšie dostať
k stanoveniu správnej diagnózy. bullet Celý članok
 
Perex Image
14.Mar.2015 Author nameTlačová správa
Novovzniknutý projekt BIOMEDIRES (centrum excelentného biomedicínskeho výskumu), iniciovaný slovenskou stranou, spojí domácich a zhraničných vedcov zvučných mien. bullet Celý članok
 
Perex Image
20.Jún.2013 Author nameCopyright © TASR 2013
Nový informačný portál - prvý z krokov projektu Prekroč svoj čas. bullet Celý članok
 
Perex Image
09.Jún.2013 Author nameCopyright © TASR 2013
Špecializované odborné pracovisko poskytuje od 7.júna 2013 komplexnú starostlivosť o pacientky s ochorením prsníka s digitálnym mamografom, ktorý patrí k svetovej špičke. bullet Celý članok
 
Perex Image
18.Máj.2013 Author nameCopyright © TASR 2013
Košická Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) úspešne zaviedla do praxe novú život zachraňujúcu metódu odstraňovania krvných zrazenín z mozgových ciev. V súčasnosti túto liečbu cievnej mozgovej príhody vykonáva ako jediná na Slovensku. bullet Celý članok
 
Perex Image
18.Máj.2013 Author nameCopyright © TASR 2013
Nemocničné oddelenie otorinolaryngológie (ORL) DFN Košice získalo darom prístroj GSI Audera - systém 9711, ktorý umožňuje odhaliť vážne poruchy sluchu u detí do troch rokov. bullet Celý članok
 
Perex Image
17.Júl.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Nový digitálny mamograf umožňuje zvýšiť kvalitu vyšetrenia prsníka a tiež skrátiť čakacie doby pre pacientky. bullet Celý članok
 
Perex Image
05.Júl.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Do užívania bol uvedený vysokokvalitný CT prístroj, v súčasnosti jeden z najmodernejších na trhu. bullet Celý članok
 
Perex Image
14.Jún.2012 Author nameText: © zobrazovacia-diagnostika.sk
Máte vyskočenú platničku a pre bolesti chrbtice už nemôžete ani chodiť? Ozonoterapia vás môže zbaviť vášho trápenia. bullet Celý članok
 
Perex Image
23.Máj.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre pacientov nemocnice sa tak dostalo na vyššiu kvalitatívnu úroveň. bullet Celý članok
 
Perex Image
02.Máj.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Cieľom nového prístupu je monitorovať a včas identifikovať zdravotný stav pacientov čakajúcich v čakárni na vyšetrenie. bullet Celý članok
 
Perex Image
27.Apr.2012 Author nameTlačová informácia
Počas Európskeho dňa melanómu (14.5.2012) si nenechajte ujsť príležitosť a absolvujte preventívne vyšetrenie znamienok v dermatovenerologických ambulanciách po celom Slovensku! bullet Celý članok
 
Perex Image
20.Apr.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Centrum pre vertigo poskytuje zdravotnícku starostlivosť pre pacientov trpiacich závratmi od marca minulého roka a videonystagmograf, doplnený novým prídavným modulom tak umožní realizovať vyššiu kvalitu diagnostiky ako aj včasné nasadenie adekvátnej liečby. bullet Celý članok
 
Perex Image
14.Apr.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Farebná brožúra s názvom "Naozaj dôležité informácie pre ženu..." prináša komplexné informácie o gynekologických prehliadkach a zahŕňa najnovšie poznatky lekárov. bullet Celý članok
 
Perex Image
06.Apr.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Na Slovensku prvé novozriadené Centrum pre pľúcnu artériovú hypertenziu v bratislavskom Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb vykonáva svoju činnosť pri Oddelení zlyhávania a transplantácie srdca od začiatku roka 2012. bullet Celý članok
 
Perex Image
28.Mar.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Spánkové laboratórium Neurologickej kliniky košickej Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) počas svojej existencie pomohlo vyriešiť problémy so spánkom tisíckam pacientov. bullet Celý članok
 
Perex Image
22.Mar.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Unikátny zákrok lieči rezistentnú hypertenziu trvale a bez liekov. bullet Celý članok
 
Perex Image
18.Mar.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Úspešne zrealizovaná unikátna operácia sivého zákalu a vrodenej anirídie by mala 19-ročnému študentovi navrátiť zrak. bullet Celý članok
 
Perex Image
15.Mar.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Rádiologické oddelenie Kysuckej nemocnice s poliklinikou (KNsP) v Čadci spustilo do prevádzky nový röntgenový systém, ktorý patrí medzi najmodernejšie prístroje v rádiologickej technike. bullet Celý članok
 
Perex Image
10.Mar.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Je zásadne dôležité zvyšovať povedomie o vyšetreniach hrubého čreva a konečníka. Karcinóm týchto častí tela, ktorý je diagnostikovaný včas, je liečiteľný v 90% prípadov. bullet Celý članok
 
Perex Image
01.Mar.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Novozriadené oddelenie robotickej chirurgie je oddnes otvorené v banskobystrickej Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) F.D. Roosevelta. bullet Celý članok
 
Perex Image
27.Feb.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Nový röntgenový ožarovací prístroj nahradil podobný, morálne zastaraný, ktorý používali doteraz už od šesťdesiatych rokov minulého storočia. bullet Celý članok
 
Perex Image
25.Feb.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Po niekoľkoročnom úsilí došlo v Kúpeľoch Vyšné Ružbachy k zriadeniu jediného a prvého Centra komplexnej kardiovaskulárnej rehabilitácie na Slovensku. bullet Celý članok
 
Perex Image
23.Feb.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
V liptovskej nemocnici s poliklinikou uviedli dnes oficiálne do prevádzky v zrekonštruovaných priestoroch starého pavilónu nový centrálny tomograf. bullet Celý članok
 
Perex Image
21.Feb.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
V Poradni zdravia možno bezplatne zistiť svoj telesný a duševný stav. bullet Celý članok
 
Perex Image
21.Feb.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Centrálnym tomografom nahradili donedávna používané technicky zastarané zariadenie, ktoré koncom uplynulého roka definitívne vypovedalo služby. bullet Celý članok
 
Perex Image
22.Jan.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice odo dnes s prístrojom optickej koherentnej tomografie (OCT) najnovšej generácie. bullet Celý članok
 
Perex Image
20.Jan.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Nový prístroj by mal v priebehu tohto roka nahradiť zastaraný mamograf, ktorý používajú vo Vranove nad Topľou už 19 rokov. bullet Celý članok
 
Perex Image
19.Jan.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Do prevádzky budú slávnostne uvedené 24. januára bullet Celý članok
 
Perex Image
19.Jan.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Oveľa kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť bude garantovať Centrum diagnostiky a jednodňovej chirurgie aj nový komplex operačných sál. bullet Celý članok
 
Perex Image
06.Jan.2012 Author nameCopyright © TASR 2012
Pacientom s ochorením aorty pomôže nové Centrum endovaskulárnej liečby ochorení aorty v NÚSCH, ktoré vzniklo pri Oddelení diagnostickej a intervenčnej rádiológie. bullet Celý članok
 
Perex Image
09.Dec.2011 Author nameCopyright © TASR 2011
V Nemocnici s poliklinikou v Revúcej odovzdali 9.decembra do užívania nové rádiodiagnostické prístroje: počítačový tomograf, mamograf a dva röntgenové prístroje. bullet Celý članok
 
Perex Image
05.Dec.2011 Author nameCopyright © TASR 2011
Spoločnosť GE Healthcare (NYSE: GE) na kongrese RSNA 2011 prezentovala Discovery IGS 730, prvý Intervenčný RTG systém navrhnutý tak, aby spájal výhody systémov namontovaných na podlahu aj systémov namontovaných na strop. bullet Celý članok
 
Perex Image
24.Nov.2011 Author nameCopyright © TASR 2011
Bratislava 23. novembra 2011 (TASR) - V bratislavskom Onkologickom ústave sv. Alžbety sa uskutočnili dve zriedkavé laparoskopické resekcie pečene, ktoré vykonal Valentin Sojar zo slovinskej Kliniky abdominálnej chirurgie Univerzitného klinického centra v Ľubľane. bullet Celý članok
 
Perex Image
18.Nov.2011 Author nameCopyright © TASR 2011
Košice 18. novembra 2011 (TASR) – Feochromocytóm je názov nádoru nadobličiek, ktorý sa síce vyskytuje zriedkavo, ale svojimi následkami môže ohroziť pacienta na živote. bullet Celý članok
 
Perex Image
18.Nov.2011 Author nameCopyright © TASR 2011
Pacienti spádového územia FNsP Skalica,a.s. môžu odteraz využívať služby zrekonštruovaného rádiodiagnostického oddelenia . Za 3,5 milióna EUR v ňom okrem modernejšieho mamografu, CT prístroja a röntgenového zariadenia pribudlo aj pracovisko magnetickej rezonancie... bullet Celý članok
 
Perex Image
06.Apr.2011 Author nameCopyright © TASR 2011
Implantácia defibrilátora, s ktorým je možné absolvovať vyšetrenie magnetickou rezonanciou prebehla prvýkrát na svete
vo viacerých európskych nemocniciach a tiež aj vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb, a.s. (VÚSCH) v Košiciach. bullet Celý članok
 
bullet
17.03.2018 13:30
Tlačová správa
Diagnostika zriedkavého ochorenia –
náročné a zdĺhavé, pomôžu expertízne pracoviská.
Slovensko má národný zoznam pracovísk
pre zriedkavé choroby.   Viac informácií
bullet
14.03.2015 17:40
Tlačová správa
Workshopom BIOMEDIRES odštartovala spolupráca slovenských a zahraničných vedcov v biomedicínskom výskume.
Novovzniknutý projekt BIOMEDIRES, iniciovaný slovenskou stranou, spojí domácich a zhraničných vedcov zvučných mien.   Viac informácií
Tlačová informácia

Vopred ďakujeme za pripomienky, postrehy a zdieľanie vašich názorov. Po zanechaní e-mailovej adresy vám odpovieme na vaše otázky.